Bitcoin – co to takiego?

Opinia publiczna coraz częściej posługuje się pojęciem “bitcoin”. Określa się tak pieniądz wirtualny. Niewiele z nas wie jednak jaka jest istota wirtualnego pieniądza. Jaka jest jego wartość? Jakie transakcje można nim dokonywać? Czy ma on jakąś materialną postać?

Pytań namnożyło się mnóstwo, w szczególności, że bitcoin od kilku lat z powodzeniem funkcjonuje na światowych rynkach finansowych. Czas więc rozwiać wszelkie wątpliwości.
Bitcoin to pieniądz, który nie ma materialnej postaci. Nie możemy więc chwycić w dłoń banknotu czy też zatrząść portfelem pełnym monet. Bitcoin występuje jako zaszyfrowany kod. Posiadacz może umieść je w elektronicznym portfelu, a przepływ tych pieniędzy odbywa się tylko w Internecie.

Emisja wirtualnego pieniądza

Warto zapytać o to, kto emituje ten pieniądz? Bowiem w przypadku walut różnych państw emisją pieniędzy zajmują się banki centralne. I tak w Polsce jest to Narodowy Bank Polski. Tymczasem okazuje się, że w przypadku bitcoina nie można mówić o instytucji, która na mocy prawa zostałaby powołana do emisji wirtualnego pieniądza. Zwolennicy innowacyjnego rozwiązania, jakim jest niewątpliwe bitocoin twierdzą, że fakt, że pieniądz ten jest niezależny od różnego rodzaju instytucji, bo nie tylko od banków, ale także od rządów państw świadczy o niebagatelnej przewadze bitcoina nad walutą tradycyjną, która znana była dotychczas.

Fakt, że nie istnieje żaden podmiot, który ma wyłączne prawo do emisji tego pieniądza ma wpływ na to, że nie ma też instytucji, która sprawowałaby kontrolę nad tym wirtualnym środkiem płatniczym. Zwolennicy twierdzą, że to kolejny atut bitcoina Tymczasem warto zastanowić się, jak fakt ten wpływa na poczucie bezpieczeństwa osób, które idąc z duchem czasu postanowiły posługiwać się wirtualnym pieniądzem.

Nie ma możliwości sfałszowania bitcoina?

Często też o bitcoinie mówi się, że nie ma możliwości jego sfałszowania ze względu na postać, w której występuje. Niektórzy twierdzą, że nie można go sztucznie stymulować, to znaczy dodrukowywać ponad miarę czy też w razie kłopotów zablokować. Mówi się też o tym, że w przypadku tej wirtualnej waluty nie będzie miało miejsce zjawisko inflacji, bowiem planuje się wprowadzić do obiegu określoną ilość tej waluty.

Bitcoin miał zrewolucjonizować współczesny rynek finansowy. Tymczasem niewielu podchodzi do tej waluty z nieskrywanym optymizmem. Większość raczej z pewną dozą niepewności przyjmuje ideę wirtualnego pieniądza. Choć zwolennicy tego środka płatniczego twierdzą, że popularność bitcoina będzie na przestrzeni lat rosła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *