Największy płatnicy CIT w Polsce

Podatek CIT to jeden z najważniejszych filarów przychodów do budżetu panstwa. Poniżej znajduje się ranking największych płatników tego podatku w 2014 roku.

Powszechną praktyką spotykaną we wszystkich wysokorozwiniętych krajach jest unikanie płacenia podatku dochodowego dzięki tzw. optymalizacji podatkowej. Innymi słowy pieniądze uciekają do rajów podatkowych. Kuriozalną sytuacją w ostatnich latach było sfinansowanie ze środków UE biznesu polegającego na świadczeniu owej optymalizacji. W rankingu znajdują się podatnicy, którzy nie uchylają się od tego obowiązku. Sami są zdania, że ich wkład jest w rozwój polskiej gospodarki oraz wyrazem patriotyzmu. Trzech największych płatników wpłaciło sumę ponad 1,3 mld zł. w 2014 roku.

Oto lista największych płatników:

Na 10. miejscu uplasował się Santander Consumer Bank, który wpłacił 131,6 mln zł. Hiszpański bank obecnie w 60% należy do WBK Banku Zachodniego

9. miejsce należy do sieci sklepów Rossmann. Ich wkład wyniósł 138,1 mln zł. W 2015 sieci zapłaciła 150 mln zł. Rossmann należy do niemieckiej grupy Rossmann GmbG i jest jedną z największych drogerii w Polsce.

8. miejsce to Bank Millennium z 171,3 mln zł podatku. To i tak duża suma biorąc pod uwagę straty, jakie bank odnotował względem 2014 roku. Z 650,9 mln zł do 546,5 mln zł.

Kolejne miejsce, czyli 7. należy do Citi Handlowego z 216 mln podatku CIT. Podobnie, jak Millenium City zanotował starty względem zeszłego roku. Z 947,31 mln zł do 626,42 mln zł zysku netto. Prawdopodobnym jest, że obydwa banki wypadną z zestawienia.

Na 6. miejscu znalazł się popularny operator sieci telefonicznej T-Mobile Polska. Zapłacił 229,5 mln złotych podatku. Jego przychody w 2015 roku były wyższe o ponad 3% względem zeszłego roku. Imponująco wygląda przychód rzędu 6,459 mln zł.

Popularna Biedronka zajęła 5. miejsce z wkładem do budżetu wynoszącym 256,7 mln zł. Portugalczycy są największym pracodawcom w kraju i płacą najwyższy podatek dochodowy ze wszystkich sieci handlowych w Polsce.

Zbliżamy się powoli do czołówki płatników. Na 4 miejscu znalazł się kolejny bank. Tym razem ING Bank Śląski. Wpłacił do budżetu 268 mln zł.

Brązowy medal za trzecie miejsce zajmuje mBank będący 4. największym bankiem w Polsce pod względem aktywów. Podatek, jaki zapłacił wynosi 304,5 mln zł.

Srebrnym medalem legitymuje się WBK Bank Zachodni z podatkiem CIT wielkości 483,8 mln zł. Jest to spadek względem zeszłego roku, ponieważ wtedy CIT wyniósł 680,1 mln zł.

Złoty medal należy do Banku Pekao z sumą 607,8 mln zł.

Źródło:
http://www.money.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *